Projekti

Grāmatas “Būtiņģes un Sventājas valodas vārdnīca” izdošana (2024)

8. novembrī Liepājā notika grāmatas “Būtiņģes un Sventājas valodas vārdnīca” atvēršanas svētki, kurā piedalījās Rucavas pamatskolas folkloras kopa “Ķocītis”, folkloras kopa “Vēlava”, Latvijas vēstniece Lietuvā Solveiga Silkalna, Latvijas būtiņģnieki un sventājnieki un citi interesenti. Grāmatas atvēršana Liepājas Raiņa vidusskolā notika vairāku iemeslu dēļ: 1) lai uzsvērtu skolas nozīmi izglītības, valodas, kultūras saglabāšanā, 2) daudzi Būtiņģes un Sventājas latvieši, pārceļoties uz dzīvi Latvijā 20.gs. 50.-60. gados, visbiežāk apmetās Liepājā, apdzīvojot ezermalu – īrējot gultasvietas, ceļot savas mājas šīs skolas tuvumā, 3) Liepājas Raiņa vidusskolas ir gan autores, gan citu Latvijas sventājnieku skola.

Grāmatas izdošanai finansiālais atbalsts saņemts Kurzemes plānošanas reģiona īstenotās “Kurzemes kultūras programma 2024” ietvaros VKKF mērķprogrammā “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma”.

9. novembrī grāmatas “Būtiņģes un Sventājas valodas vārdnīca” atvēršanas svētki notika Lietuvā – Sventājas bibliotēkā, kur pulcējās gan vietējie latvieši, gan viesi no Rucavas. Uz grāmatas vāka ir Leonarda Skirpsta (Leonardas Skirpstas) fotogrāfija, kas tapusi pirms 50 gadiem Sventājā. Trīs laivas simbolizē trīs paaudzes, kuras simt gadu laikā saglabājušas latviešu valodu kā ģimenes sarunvalodu.

Mantojums pāri robežām (2023)

No 01.06.2023. līdz 31.03.2024. tika realizēts projekts “Mantojums pāri robežām”. Projekta ietvaros tika nodrošināta Būtiņģes un Sventājas dzīvesskolas darbība Liepājā un citviet, izveidojot 10 tematiskus tikšanās vakarus par dažādām tradicionālās kultūras tēmām. Tematiskie vakari sastāvēja no 2 daļām: teorētiskās daļas un praktiskās daļas. 1.daļu vadīja Liepājas Universitātes pētniece Daiga Straupeniece, kuras pētniecības lokā ir Būtiņģes un Sventājas latviešu valoda, kā arī kultūra, 2.daļu – dažādi amatu meistari.

Dzīve starp robežām (2021)

Decembrī tika realizēts projekts “Dzīve starp robežām”. 10 meistarklasēs dalībnieki iepazinās ar Būtiņģes un Sventājas kultūrvēsturi un valodas iezīmēm, svētku tradīcijām un rokdarbu pūru, tāpat tika dziedātas Sventājas dziesmas, stāstīti stāsti par svētku paražām, gatavoti Sventājā raksturīgie ēdieni, veidoti koka svečturi, vaska sveces, ķekatnieku maskas u.c. Tāpat tika veikti Liepājas sventājnieku un būtiņģnieku valodas ieraksti, kas noderēs padziļinātai lingvistiskai pētniecībai. Projekta laikā tika apzināti cilvēki tālākai sadarbībai, lai nākotnē varētu rīkot Latvijas un Lietuvas būtiņģnieku un sventājnieku saietu vai organizēt bērnu un jauniešu vasaras nometni. Projektu atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogramma “KultūrElpa”.

Monogrāfijas “Latviešu valoda Lietuvā – Būtiņģē un Sventājā” izdošana (2017)

Ai, darbiņi, ai, darbiņi (2016)

Spēlēju, dancoju (2016)

Dzejas atspulgi Liepājas ritmos (2015)

Latviešu godi Lejaskurzemē – bedību tradīcijas no senatnes līdz mūsdienām (2015)